[VIDEO] Action! Combination of video and 3D elements

When I created the 3D indended for use in static images I was wondering if it can be used in video too. So I made this test. Filming during a lockdown meant that I will be in the video:

Another video from the backstage of the process

Sorry – the following decription of the individual steps is currently in the Czech language only.

A pokud by vás zajímaly ještě větší detaily, tak zveřejňuji i moje poznámky o jednotlivých krocích celého procesu.

How to photograph glass at home

Unfortunately, this post is only available in Czech language.

Ať už byste rádi fotili skleněné vázy pro jejich eleganci, nebo chcete zvěčnit svoje oblíbené sklenice na víno, pouštíte se do vcelku pokročilé oblasti fotografie. Ale i tu je možné provozovat doma v improvizovaných podmínkách jen s mobilem a baterkou. V tomto článku vám ukážeme jak na to.

Když se řekne „focení skla“, může to znamenat elegantní designové fotky z dobře vybaveného ateliéru. Ale principy focení a práce se světlem zůstávají stejné při použití jakéhokoliv jiného vybavení.

How to capture landscape in a fog: Notice the details

[CZECH LANGUAGE ONLY] Mlha je fotogenický tvor. Pokud vás ještě nezlákal, podívejte se, co je možné ve spolupráci s ním nafotit. Nepotřebujete k tomu majestátní krajinu ani exkluzivní místo, stačí se pozorně dívat kolem sebe. V mlze se totiž skrývá spousta detailů, které si přímo říkají o vyfocení.

Je spousta způsobů, jak fotografovat mlhu. Může se jednat o rozlehlé části hor nebo i městské scenérie. V tomto článku se ovšem budeme soustředit na těsnější záběry, které si z mlhy vyberou jen menší část. Nebudeme se sice pohybovat přímo v makro měřítku,

Light paiting: What is it and what do you need

[CZECH LANGUAGE ONLY] I s pomocí primitivních rekvizit můžete pořizovat obrázky, které se vymykají konvenčnímu pojetí fotografie. Přestanete řešit, jak zachytit scénu před sebou, a místo toho začnete přemýšlet, jak ji vytvořit. Stačí počkat si na tmu a rozsvítit mobil, čelovku, baterku nebo prostě cokoliv, co budete mít po ruce. A zábava může začít!

Malování světlem lze provádět více způsoby, v malém  i velkém měřítku a na všelijakých místech.  Je celkem jedno, jestli jste zavřeni doma, nebo si po setmění uděláte výlet na zahradu,

Canon EOS R5 vs. Canon 5D Mark IV for photography – Part 2

Continuing the first part of the comparison between Canon R5 and Canon 5D Mark IV, here are my findings about the new camera. I have already covered the areas that I could discover after a week or two. Here are the more complex details and also features that needed more testing to really uncover the behavior.

First is some more general stuff and there are several use cases later.

Various positive features

The camera is generally very responsive.

Canon EOS R5 vs. Canon 5D Mark IV for photography – Part 1

It is almost exactly four years since I did a 5D Mark IV vs 5D Mark III test and a new camera is here to make a similar comparison once again. I was able to acquire the new Canon R5 – the best Canon offering from the mirrorless world. I am used to work with 5D Mark IV (and III and II before), but for the last years I hoped the DSLR times will be over.

Cell phone camera, compact, full frame, APS-C. See the difference in the crop factor

Spojení crop faktor zná skoro každý fotograf. A spousta lidí i tuší, že určuje velikost snímače v porovnání s políčkem kinofilmu. Už méně jich ale ví, jak přesně ovlivňuje podobu snímků z fotomobilu, kompaktu či APS-C zrcadlovky v porovnání s full frame fotoaparátem. Rozdíly přitom můžou být dost výrazné. V ohniskové vzdálenosti, světelnosti i ostrosti.

Nejspíš jste si všimli, že při použití identické expozice (clona, čas, ISO) můžete na různých fotoaparátech dostat výrazně jinou fotografii. Zejména co se týče hloubky ostrosti.