[VIDEO] Do akce! Kombinace videa a 3D prvků

Když už jsem měl hotová 3D křídla pro statické fotky, zkusil jsem je rozpohybovat i ve videu. Protože byl tehdy lockdown, natočil jsem sám sebe a tady je devítisekundový výsledek, který mně trval velmi dlouho. Ale naučil jsem se spoustu věcí.

Pro představu jsem udělal i video ze zákulisí tvorby:

A pokud by vás zajímaly ještě větší detaily, tak zveřejňuji i moje poznámky o jednotlivých krocích celého procesu. Použité programy byly Blender 3D, Kdenlive, Natron a Audacity

1) Canon R5: Natáčení videa

Zpracování zdrojového videa:
2a) Kdenlive: Video do PNG (jen nutný technický krok,

Focení skla v domácích podmínkách

Ať už byste rádi fotili skleněné vázy pro jejich eleganci, nebo chcete zvěčnit svoje oblíbené sklenice na víno, pouštíte se do vcelku pokročilé oblasti fotografie. Ale i tu je možné provozovat doma v improvizovaných podmínkách jen s mobilem a baterkou. V tomto článku vám ukážeme jak na to.

Když se řekne „focení skla“, může to znamenat elegantní designové fotky z dobře vybaveného ateliéru. Ale principy focení a práce se světlem zůstávají stejné při použití jakéhokoliv jiného vybavení. Jste-li ochotni udělat pár ústupků, můžete fotit stylové fotky sami a s domácí výbavou.

Jak fotit krajinu v mlze: zaměřte se na detaily

Mlha je fotogenický tvor. Pokud vás ještě nezlákal, podívejte se, co je možné ve spolupráci s ním nafotit. Nepotřebujete k tomu majestátní krajinu ani exkluzivní místo, stačí se pozorně dívat kolem sebe. V mlze se totiž skrývá spousta detailů, které si přímo říkají o vyfocení.

Je spousta způsobů, jak fotografovat mlhu. Může se jednat o rozlehlé části hor nebo i městské scenérie. V tomto článku se ovšem budeme soustředit na těsnější záběry, které si z mlhy vyberou jen menší část. Nebudeme se sice pohybovat přímo v makro měřítku,

Light painting aneb malování světlem: Jak na to a co budete potřebovat

I s pomocí primitivních rekvizit můžete pořizovat obrázky, které se vymykají konvenčnímu pojetí fotografie. Přestanete řešit, jak zachytit scénu před sebou, a místo toho začnete přemýšlet, jak ji vytvořit. Stačí počkat si na tmu a rozsvítit mobil, čelovku, baterku nebo prostě cokoliv, co budete mít po ruce. A zábava může začít!

Malování světlem lze provádět více způsoby, v malém  i velkém měřítku a na všelijakých místech.  Je celkem jedno, jestli jste zavřeni doma, nebo si po setmění uděláte výlet na zahradu, případně zkusíte kouzlit v daleké krajině.

Canon EOS R5 vs. Canon 5D Mark IV for photography – Part 2

Tento článek je bohužel dostupný pouze v angličtině

Continuing the first part of the comparison between Canon R5 and Canon 5D Mark IV, here are my findings about the new camera. I have already covered the areas that I could discover after a week or two. Here are the more complex details and also features that needed more testing to really uncover the behavior.

First is some more general stuff and there are several use cases later.

Canon EOS R5 vs. Canon 5D Mark IV for photography – Part 1

Tento článek je bohužel dostupný pouze v angličtině

It is almost exactly four years since I did a 5D Mark IV vs 5D Mark III test and a new camera is here to make a similar comparison once again. I was able to acquire the new Canon R5 – the best Canon offering from the mirrorless world. I am used to work with 5D Mark IV (and III and II before), but for the last years I hoped the DSLR times will be over.

Fotomobil, kompakt, APS-C, full frame. Podívejte se, jak se liší jejich crop faktor

Spojení crop faktor zná skoro každý fotograf. A spousta lidí i tuší, že určuje velikost snímače v porovnání s políčkem kinofilmu. Už méně jich ale ví, jak přesně ovlivňuje podobu snímků z fotomobilu, kompaktu či APS-C zrcadlovky v porovnání s full frame fotoaparátem. Rozdíly přitom můžou být dost výrazné. V ohniskové vzdálenosti, světelnosti i ostrosti.

Nejspíš jste si všimli, že při použití identické expozice (clona, čas, ISO) můžete na různých fotoaparátech dostat výrazně jinou fotografii. Zejména co se týče hloubky ostrosti.