It could have been worse

Muddy wedding

This page is unfortunately only available in the Czech language.

(Tento článek jsem napsal původně pro server milujemefotografii.cz.)

Znáte ona různá krátká videa, ve kterých fotografové zuřivě fotí a když zahleděni do hledáčku pobíhají kolem, něco se jim přihodí? Tento rok jsem se k podobně postiženým přidal i já. Akorát mě nikdo nenatočil, takže místo videa vám celý incident popíši textem a fotografiemi.

Ve své komerční tvorbě se kromě jiného věnuji také fotografování svateb. Se svými zkušenostmi už dokážu většinu situací předvídat. Nicméně i mě občas překvapí nečekané události.

Moje letošní „jubilejní“ desátá svatba se konala za krásného letního dne v lese na paloučku. Celý obřad probíhal bez problémů, nafotil jsem i různé skupinové fotografie a hosté se pomalu chystali k přesunu na hostinu. Pořídil jsem ještě pár momentek a když jsem si chtěl mírně odstoupit dozadu, aby se celé dění vešlo na snímek, tak se TO stalo.

Přestože jsem dbal na opatrnosti a pomalu našlápl na okraj strouhy, tak se po přenesení váhy břeh utrhnul a poslal mě o jeden a půl metru níže. Tam jsem dopadl bokem do bláta (vody tam naštěstí moc nebylo), v ruce stále foťák a na rameni několikakilovou brašnu s druhým aparátem a několika objektivy. Obrázek asi vydá za tisíc slov:

Po dopadu a vyškrábání se z koryta strouhy.
Po dopadu a vyškrábání se z koryta strouhy.

Na obrázku držím v ruce objektiv Sigma 50 mm F1,4, který byl nasazený na těle digitální zrcadlovky, a při pádu se mu utrhla objímka. Neodolal jsem a doma si jej vyfotil v detailu:

Sigma 50 mm F1,4 EX DG HSM s ulomenou objímkou. V pozadí můžete vidět kroužky, které se do objektivu vkládají pro přesné seřízení vzdálenosti čoček od senzoru – hraje se zde o zlomky milimetru.
Sigma 50 mm F1,4 EX DG HSM s ulomenou objímkou. V pozadí můžete vidět kroužky, které se do objektivu vkládají pro přesné seřízení vzdálenosti čoček od senzoru – hraje se zde o zlomky milimetru.

Naštěstí jsem měl s sebou druhý fotoaparát a další objektivy (viz můj článek o záložní technice), takže po převléknutí jsem v klidu pokračoval ve focení zbytku svatebního dne až do večerních hodin.

Celkovým výsledkem těchto několika vteřin byly kalhoty v čistírně, mobil vhodný do sběru a fotoaparát s objektivem v opravně – ještě uvidím, jak vážné to bude. I tak můžu být rád, že se mně samotnému nic nestalo a koneckonců i technika mohla dopadnout výrazně hůř. Příště si ale dám mnohem větší pozor!

Published