Mohlo to dopadnout i hůř

Blátivá svatba

(Tento článek jsem napsal původně pro server milujemefotografii.cz.)

Znáte ona různá krátká videa, ve kterých fotografové zuřivě fotí a když zahleděni do hledáčku pobíhají kolem, něco se jim přihodí? Tento rok jsem se k podobně postiženým přidal i já. Akorát mě nikdo nenatočil, takže místo videa vám celý incident popíši textem a fotografiemi.

Ve své komerční tvorbě se kromě jiného věnuji také fotografování svateb. Se svými zkušenostmi už dokážu většinu situací předvídat. Nicméně i mě občas překvapí nečekané události.

Moje letošní „jubilejní“ desátá svatba se konala za krásného letního dne v lese na paloučku. Celý obřad probíhal bez problémů, nafotil jsem i různé skupinové fotografie a hosté se pomalu chystali k přesunu na hostinu. Pořídil jsem ještě pár momentek a když jsem si chtěl mírně odstoupit dozadu, aby se celé dění vešlo na snímek, tak se TO stalo.

Přestože jsem dbal na opatrnosti a pomalu našlápl na okraj strouhy, tak se po přenesení váhy břeh utrhnul a poslal mě o jeden a půl metru níže. Tam jsem dopadl bokem do bláta (vody tam naštěstí moc nebylo), v ruce stále foťák a na rameni několikakilovou brašnu s druhým aparátem a několika objektivy. Obrázek asi vydá za tisíc slov:

Po dopadu a vyškrábání se z koryta strouhy.
Po dopadu a vyškrábání se z koryta strouhy.

Na obrázku držím v ruce objektiv Sigma 50 mm F1,4, který byl nasazený na těle digitální zrcadlovky, a při pádu se mu utrhla objímka. Neodolal jsem a doma si jej vyfotil v detailu:

Sigma 50 mm F1,4 EX DG HSM s ulomenou objímkou. V pozadí můžete vidět kroužky, které se do objektivu vkládají pro přesné seřízení vzdálenosti čoček od senzoru – hraje se zde o zlomky milimetru.
Sigma 50 mm F1,4 EX DG HSM s ulomenou objímkou. V pozadí můžete vidět kroužky, které se do objektivu vkládají pro přesné seřízení vzdálenosti čoček od senzoru – hraje se zde o zlomky milimetru.

Naštěstí jsem měl s sebou druhý fotoaparát a další objektivy (viz můj článek o záložní technice), takže po převléknutí jsem v klidu pokračoval ve focení zbytku svatebního dne až do večerních hodin.

Celkovým výsledkem těchto několika vteřin byly kalhoty v čistírně, mobil vhodný do sběru a fotoaparát s objektivem v opravně – ještě uvidím, jak vážné to bude. I tak můžu být rád, že se mně samotnému nic nestalo a koneckonců i technika mohla dopadnout výrazně hůř. Příště si ale dám mnohem větší pozor!

Publikováno