Article for novice photographers
This page is unfortunately only available in the Czech language.
(Tento článek jsem napsal původně pro server milujemefotografii.cz.)
Zachycení slavnostního dne novomanželů je jedna z těch obtížnějších fotografických disciplín. Fotograf během tohoto dne nemůže ovlivnit zdaleka vše, na druhou stranu jsou určité části, které závisí pouze na něm.
Jedenáct chyb, kterých byste se při fotografování svatby neměli dopustit:
1) Neznat vlastní fotoaparát
Ve shonu není čas na zjišťování co dělá tohle tlačítko a jak se zapíná ta či ona funkce. Vše byste měli znát už předem a mít zažité. Pokud začnete zmatkovat nad ovládáním, nejenže můžete minout nějaký důležitý moment, ale také svatebčané začnou pochybovat nad výběrem fotografa.
2) Nemít záložní vybavení
Všechno se může pokazit a elektronika obzvlášť. Selhávají těla fotoaparátů, přestávají fungovat objektivy, baterie docházejí. Nemáte-li parťáka, který vás zastoupí v případě nouze, měli byste mít vy sami od všeho zálohu. A jako vždy i dostatečný počet paměťových karet.
3) Fotit do formátu JPEG
Osobně fotím do formátu RAW vždy, ale obzvlášť u svateb bych si nedovolil použít nic jiného. Vznikají fotografie, které už se nedají nafotit znovu. Kdyby bylo shodou okolností použito špatné nastavení nebo byly horší světelné podmínky, snímky v RAWu lze zachránit s mnohem vyšší pravděpodobností než JPEGy.
Nehledě na to, při pozdějších úpravách na počítači formát JPEG taky ztrácí a výsledkem je celkově nižší kvalita snímků (i když, pravda, u některých záběrů to může být jen v teoretické rovině a rozdíl nikdo nepozná).
4) Příliš používat integrovaný blesk
Vyhnout byste se měli také používání vestavěného blesku, případně i blesku otočeného přímo dopředu. Jako výplňové světlo ve chvílích, kdy praží slunce a vy chcete změkčit stíny, je nedocenitelný. Ale používat ho na krátkou vzdálenost v kostele obvykle znamená typické fotky s osvětleným párem a temným prostorem v pozadí. Celá atmosféra místa se tím vypaří.
Pomáhá sice zapnout tzv. slow-sync režim, ale ještě lepší je použít externí blesk namířený přímo do stropu nebo světelnější objektiv a obejít se bez blesku úplně.
5) Fotit vše z místa, kde jste náhodou zastavili
Je jednoduché plynout s davem a „cvakat“ to, co vám zrovna přijde zajímavé. Ale jako fotografové byste měli aktivně vyhledávat zajímavé pohledy. Co udělat pár kroku a vyzkoušet, jestli snímek nebude lepší z jiného úhlu? Nebo jak bude vypadat, když si přidřepnete nebo naopak najdete vyvýšenější místo?
Tyto drobné změny často rozhodují a místo pouhého dalšího obrázku dostanete zajímavou a originální fotografii.
6) Nezachytit klíčové okamžiky
Během obřadu se můžete samozřejmě i vzdálit a zakomponovat toho do snímku více než pouze nevěstu a ženicha (vylézt na kůr apod.). Doporučuji ale nezdržovat se dlouho, abyste nepropásli nejdůležitější svatební momenty jako je navlékání prstýnků, první manželský polibek a podpisy. Pokud si nejste jistí, není nic jednoduššího, než se před obřadem zeptat oddávajícího, jak dlouhý projev má v plánu. Pak budete i vy více v klidu a můžete nafotit zajímavé snímky.
7) Kontrolovat každou fotografii na LCD
Tady je potřeba vyladit kompromis. Na jednu stranu je výhodné snímky kontrolovat a případně upravit nastavení fotoaparátu pro další záběry, ale v kritických chvílích se musíte spolehnout na stávající stav a raději sledovat děj v okolí a rychle jej dokumentovat. Jinak se vám může stát, že minete nějakou neočekávanou situaci.
8) Plést se do záběrů kameramana nebo kolegů
Opět záležitost kompromisu aneb když svatbu dokumentuje spolu s vámi i kameraman, snažte se s ním předem domluvit a sladit představy. Během obřadu je vhodné jej stále registrovat a nevstupovat příliš často do jeho zorného pole. Stejně tak pokud fotografujete ve dvojici.
V případě, že foťáky používá dalších deset svatebních hostů, už pravděpodobně není úniku a pomohou jen silné nervy.
9) Odevzdat snímky bez jejich výběru nebo úprav
Nejspíš neexistuje fotograf, který by nafotil jen a pouze úžasné snímky bez nějakého toho odpadu. Jestliže experimentujete, skončíte s několika záběry z různých úhlů, z nichž ale bude potřeba vybrat jen ten jeden nejlepší. Když ponecháte všechny, jen tím rozmělníte umělecký dojem a celá série svatebních snímků, kde jsou každé tři fotografie podobné, bude každého diváka nudit.
10) Ignorovat počasí a okolní podmínky
Přesouváme se od technických záležitostí k obecnějším. Elegantní oblek je vždy plus, nicméně když se chystá k dešti a svatba se koná venku, nepromokavá bunda je váš vhodný doplněk. Praktické jsou v takovém počasí i sluneční clony, které při dostatečné délce skvěle blokují dešťové kapky (platí u teleobjektivů).
Také v kostelech bývá na začátku a konci svatební sezóny velmi chladno, takže rozhodně doporučuji teplé ponožky nebo i termoprádlo, které lze u mužů velmi snadno skrýt pod formální oblečení. V tepelném komfortu se o kompozici mnohem lépe přemýšlí a současně nehrozí, že budete v dalších dnech místo úprav fotek posmrkávat v posteli.
11) Nedávat pozor na vlastní bezpečnost
A samozřejmě – ať už se pohybujete kdekoliv, snažte se nikoho nepraštit rozměrnou fotobrašnou, neshazovat dekorace a zejména nikam nepadat, jako se mi to povedlo tady. Zdraví máme všichni jen jedno.
Chyb můžete během celého dne napáchat mnoho. Tento výčet se snažil pokrýt ty nejzásadnější. Jestliže vás fotografování svateb zajímá, můžete se těšit na brzké pokračování s tipy, jak během celé svatby postupovat.