This page is unfortunately only available in the Czech language.
Nejen za slunečných dní lze pořídit skvělé fotografie. I déšť může být pro milovníky focení dobrý přítel, ale je potřeba dávat pozor na to, aby se nezměnil ve špatného pána. Pokud se vám dostane voda do fotoaparátu, oprava se prodraží. Přečtěte si proto pár tipů na to, jak překonat úskalí deště a jak ochránit fotoaparát před vodou.
Co vydrží fotoaparát
Běžné fotoaparáty nejsou dělané do silného deště, ale pár kapek jim obvykle také neublíží. Je nutné zdůraznit, že focení v dešti je vždy na vaše riziko, výrobce vám v případě poškození nic nedá. Čím je ale vyšší (a dražší) řada fotoaparátu, tím je větší šance, že přístroj řádění živlů přežije.
I ty nejvyšší řady fotoaparátů jsou jen mlhavě označené jako „weather sealed“ bez podrobnějších údajů. Znamená to, že obsahují na spoustě spojů a dvířek gumová těsnění, která zvyšují odolnost. Všechno je ale bez záruky.
Podobně se dělí i samostatné objektivy, které mohou nebo nemusí obsahovat těsnění a pak je větší či menší riziko je používat v dešti. I když se zdá, že objektiv – zejména bez možnosti zoomu – je poměrně kompaktní objekt, pod ostřicími prstenci se mohou skrývat montážní otvory, kde může voda lehce proniknout. Na snímku níže jsou ostřicí prstence od výrobce přelepené průhlednou páskou, ale to je spíš výjimka.
Zkoušel jsem fotit v lehčím dešti se stařičkým Canon 350D a nejzákladnějším objektivem a nic se nestalo. O hodně horší déšť přežili Canon 5D Mark II a 5D Mark III, i když chvílemi už ani kvůli spoustě vody nebylo vidět na LCD. O to víc pak člověk ocení chráněný hledáček a dedikovaná tlačítka pro jednotlivé funkce, díky kterým není nutné otevírat menu. Nicméně nevypočitatelnost náhody dokazuje případ mého kamaráda, kterému stejný fotoaparát (5D Mark III) poškodila voda tak, že musel podstoupit velmi drahou opravu.
Jsou i fotoaparáty dělané přímo do obtížného počasí a dokonce pod vodu – jako například GoPro Hero, Canon PowerShot D10 nebo Nikon Coolpix AW300 – ale jedná se o výjimky, které za tuto výhodu platí jinými nevýhodami.
Zvýšení odolnosti
Pokud máte na dešti strávit delší čas, jsou způsoby, jak elektroniku ještě více obrnit. Podvodní pouzdra jsou drahá, ale naštěstí kvůli dešti nejsou třeba. Když pominu nejjednodušší variantu – kamaráda, který nad vámi drží deštník – je možné obalit aparát nějakým igelitem.
Buď se můžete pustit do improvizace a vytvořit vlastní obal nebo koupit už hotový „rukáv“ s příslušným tvarem. Podle velikosti a fotoaparátu a objektivu je k dispozici spousta variant.
Sluneční clona
Ve chvíli, kdy je kryto tělo fotoaparátu, pořád zbývá dořešit přední část. Déšť sice přímo sklem přední čočky objektivu nepronikne, ale kapky budou postupně rozmazávat obraz. Proto se používají „sluneční“ clony.
Obrovskou výhodu mají teleobjektivy, ke kterým patří hluboké clony. Naopak široká skla mají clony tak mělké, že jsou v dešti prakticky nepoužitelné. Fotky z deště jsou tedy typické delší ohniskovou vzdáleností.
Běžný batoh nebo jakýkoliv jiný kryt fotoaparátu opět zvládne slušný déšť. Musíte-li v tomto počasí vydržet dlouho (například plánujete-li být celý den na túře, kde nebude možnost se schovat), sáhněte po obalu, ke kterému je dodávaná i pláštěnka. Takto vybavené bývají batohy, brašny i menší pouzdra. Sice si tím ztížíte přístup ke svému vybavení, ale to zůstane po většinu doby bezpečně suché.
Ve slotě trvající kratší dobu ovšem není třeba pláštěnku řešit, sám jsem po tomto řešení sáhl zatím jen jednou.
Oblečení
Je asi jasné, že pokud míříte do deště, nepromokavá bunda a dobré boty přijdou k duhu. V komfortu se fotí mnohem příjemněji. Chtěl bych se ale podělit ještě o jeden tip, který se týká krytky objektivu.
Osobně jsem zvyklý ji po sejmutí nosit v kapse kalhot, ale ve chvíli, kdy je velké teplo a vlhko, nastává problém. Pokud je krytka připlácnutá na tělo (i když přes látku kapsy), sráží se na ní vlhkost. A ve chvíli, kdy ji nasadíte zpátky na objektiv, se mohou kapky dostat i na něj, případně se přední čočka zamlží. To je sice extrém, ale i ten jsem zažil.
Řešení je jednoduché – krytky nosím pořád v kapse, jen otočené vnitřní stranou od těla. A raději je před nasazením zpět kontroluju.
Ať vydrží
Snad vám tipy výše pomohly a při příští cestě na déšť už vás nic nepřekvapí a místo starostí o fotoaparát se budete moci věnovat skvělým záběrům.
(Tento článek jsem napsal původně pro web milujemefotografii.cz.)