How to fing a great place for photography

This page is unfortunately only available in the Czech language.

Osobně při hledání nových míst používám kombinaci různých přístupů, o které bych se chtěl podělit.

Znalosti ostatních

Asi nejpřímočařejší cesta je zeptat se kolegů fotografů. Ne každý však ochotně prozradí svá oblíbená místa. Pokud ale i vy znáte nějakou zajímavou lokaci, můžete se o ní zmínit kolegům – určitě se pak i oni rádi podělí o svá oblíbená místa, kde rádi fotí. Můžete se tak navzájem obohatit.

I na webu je možné najít spoustu zajímavých informací. Stačí jen zkoušet hledat různé fráze na motivy „fotografická místa vaše_město“.

Google Earth

Vynikající aplikaci Google Earth je už dlouho možné získat zdarma i ve verzi Pro. Pro fotografy je zajímavá zejména tím, že zobrazuje pozice fotek ze serveru Panoramio – v panelu Vrstvy je však nutné zapnout „Fotografie“.

Velké shluky fotek znamenají potenciálně zajímavé místo, například na mapě níže je uprostřed velká ikonka, která se po přiblížení změní v desítky menších, symbolizujících různé snímky hradu Zubštejn.

Snímek z Google Earth Pro.
Snímek z Google Earth Pro.

Ale i jiná místa pro nás mohou být důležitá. Pokud už máme představu oblasti, stačí i pár osamocených záběrů jednoho procházejícího uživatele, abychom se mohli rozhodnout, jestli je tato lokalita zajímavá nebo ne. Můžeme si tím ušetřit průzkumnou cestu. Je ale potřeba brát informace s rezervou a kontrolovat si je. Fotografie jsou s
samozřejmě vždy správné, ale někdy bohužel umístěné na špatném místě (občas i o kilometry).

Mapy.cz

Byť se může zdát, že aplikace Google Earth s fotomapou, značením cest a fotkami je téměř nepřekonatelná, není to úplně pravda. Obrovské množství informací lze vyčíst také z turistických map na webu mapy.cz. Relevantní jsou pro nás nejen značky významných pamětihodností (Zubštejn bychom tady také snadno našli), ale také symboly míst, z nichž je dobrý rozhled, jako je modrý „vějíř“ na následujícím obrázku:

Modrá značka vyhlídky v turistické mapě na Mapy.cz.
Modrá značka vyhlídky v turistické mapě na Mapy.cz.

Protože je spousta kopců porostlá lesy, je turistická mapa často jeden z mála způsobů, jak zjistit, odkud je skutečně vidět do krajiny. Ovšem je třeba dávat pozor na to, že některé vyhlídky od dob značení obrostly stromy. Už se mi stalo, že jsem šel podle mapy a skončil v hustém lese, kde nebylo vidět ani slunce. Je proto vhodné tipy kontrolovat ještě ve zmíněné aplikaci Google Earth.

Mou oblíbenou pomůckou jsou také vrstevnice a vodní toky. Byť i Google Earth zobrazuje kopce, turistické mapy mi zatím připadají přesnější. Řeky a potůčky v Google Earth značené vůbec nejsou a jen někdy se dají odhadnout z fotomap. Použití vrstevnic záleží na záměru, takže pro představu popíšu dvě své reálné situace:

Louka a nebe

Měl jsem v hlavě obrázek, který chci nafotit – modelku stojící na louce s pampeliškami a před ní čisté nebe.

Realizovaná fotografie. Canon 7D, Canon EF 85/1,8, 1/125 s, F5,6, ISO 100, ohnisko 85 mm
Realizovaná fotografie.
Canon 7D, Canon EF 85/1,8, 1/125 s, F5,6, ISO 100, ohnisko 85 mm

Problém je, že kolem Brna jsou buď přímo lesy nebo louky, které ale v pozadí mají obce nebo zase lesy. Uvědomil jsem si tedy, že potřebuju louku, která vede do kopce. Poté budu fotit směrem nahoru, a pokud bude les až za kopcem, nemusí mě zajímat.

Pomocí kombinace leteckých a turistických map z Mapy.cz jsem si vytipoval dvě louky. Jedna je zobrazená níže a jsou na ní patrné jakési terénní vlny:

Louka na Mapy.cz.
Louka na Mapy.cz.

Předem jsem se na ni jel podívat a opravdu odpovídala mým představám a byla plná pampelišek. Během pár dní jsem si domluvil focení a nápady se staly realitou. Přikládám ještě jeden záběr, který trochu ukazuje velikost louky:

Canon 7D, Canon EF 85/1,8, 1/500 s, F3,2, ISO 100, ohnisko 85 mm
Canon 7D, Canon EF 85/1,8, 1/500 s, F3,2, ISO 100, ohnisko 85 mm

Kaskáda malých vodopádů

Když jsem zkoušel fotit rozmazané vodopádky, stačil mi malý potůček:

Canon 5D Mark III, Canon EF 70-200/2,8 IS II, 20 s, F20, ISO 100, ohnisko 88 mm
Canon 5D Mark III, Canon EF 70-200/2,8 IS II, 20 s, F20, ISO 100, ohnisko 88 mm

Podle mapy jsem si opět vytipoval několik malých vodních toků, které překonávají spoustu vrstevnic na krátké vzdálenosti. Tedy je u nich velký spád a tím slušná šance na vytvoření vodopádů.

Potůček rychle jdoucí přes vrstevnice.
Potůček rychle jdoucí přes vrstevnice.

První dvě vytipovaná místa nebyla ideální – první potůček byl vyschlý, druhý neměl takový sklon – ale třetí pokus už byl podle mých představ.

Města

Jak Google Earth, tak Mapy.cz postupně obsahují čím dál více 3D modelů budov ve městech. Díky nim je tak mnohem jednodušší všimnout si významných míst a budov ve městech a pomocí okolního shluku fotek (Google Earth) si opět ověřit, že se jedná o zajímavý cíl.

Například v Paříži snadno zaznamenáte věže Montparnesse, která se tyčí ve středu města a odkud je vynikající pohled na Eiffelovku.

Eiffelova věž focená z vyhlídkového patra věže Montparnasse. Canon 40D, Canon EF-S 55-250/4-5,6 IS, 1/100 s, F8, ISO 100, ohnisko 55 mm
Eiffelova věž focená z vyhlídkového patra věže Montparnasse.
Canon 40D, Canon EF-S 55-250/4-5,6 IS, 1/100 s, F8, ISO 100, ohnisko 55 mm

Fantazii se meze nekladou

Podobným způsobem lze najít spoustu různých prostředí a při průzkumných cestách i na neúspěšné cíle můžete narazit na další překvapivá zákoutí. Samozřejmě pokud fotíte s někým dalším (modelkou, klientem), může i váš protějšek podělit o oblíbená místa a třeba se i tímto způsobem objevíte nové lokace.

(Tento článek jsem napsal původně pro server milujemefotografii.cz.)

Published