How to clean lenses and sensors? 10 tips that will help you

Prach a špína dokážou vaši techniku pořádně potrápit. Naštěstí existuje řada nástrojů a postupů, s jejichž pomocí zvládnete čištění objektivu i snímače foťáku sami. A nečistot se tak zbavíte i bez návštěvy servisu. Ukážeme vám, jak na to.

Udržet fotoaparát dokonale čistý je nemožné. Ani když jej bezchybně vyčistíte, nezůstane jako nový dlouho. Foťák má proto smysl čistit hlavně ve chvíli, kdy se nečistoty projeví na fotkách, nebo ve větší míře na objektivu.

Jak vyčistit objektiv? Někdy stačí jen hadřík

Nejběžnější je otisk prstu nebo šmouha na přední čočce objektivu. Většinou tyto problémy na fotkách nejsou vidět, při focení proti slunci se ale dočkáte nepěkných odlesků nebo sníženého kontrastu.

Zpravidla se ale těchto vad zbavíte bez větších potíží. Například jemnější nečistotu z objektivu odstraníte malým hadříkem na optiku.

Jedna z možných látek použitelných na čištění objektivu.

Na odolnější nečistoty mám nakoupenou také zásobu vlhčených ubrousků na optiku. Jsou malé a každý z nich je zatavený ve vlastním obalu. Není tedy problém jich pro všechny případy nosit pár v batohu.

Balené vlhčené ubrousky vám usnadní čištění objektivu i v terénu.

Pokud nosíte brýle, určitě vás napadne dýchnout na povrch čočky a zkondenzovaný dech pak setřít. Na webu se vedou debaty, jestli tento postup neškodí speciálním potahům čoček objektivů. Ale zdá se, že by to neměl být problém. Sám tuto techniku při také používám.

Při čištění objektivu dejte pozor na poškrábání

Při čištění objektivu nepoužívejte žádné agresivní chemikálie, které můžou potah opravdu narušit. Také při čištění hadříkem počítejte s tím, že nečistíte samotné tvrdé sklo, ale vrstvu na něm. Raději proto netlačte příliš důrazně.

Pokud se vám totiž pod látku dostane nějaký tvrdší materiál, můžete udělat v antireflexní vrstvě vryp. Týká se to zejména kovových pilin a podobných částic. Běžný prach nebude mít žádný dopad.

Podobným způsobem zbavíte špíny i fotografické filtry.

Někdy je nutné vyčistit i zadní čočku objektivu, která je hlouběji. Tam už na čočku nedýchejte a omezte se jen na hadřík.

Zároveň rozhodně nepoužívejte na odfouknutí prachu balonek. Zezadu není objektiv nijak chráněný a prach se může dostat až do míst, ze kterých už ho nikdy nedostanete.

Jak čistit gumové prstence objektivu

Na objektivech se ale nešpiní jen čočky. Nečistoty se časem objevují i na těle objektivu. Žádnou fotku vám sice nezkazí, ale zejména gumové zoomovací a ostřící prstence používáním viditelně ztrácí na eleganci.

Jsou dvě možnosti nápravy: Jednak můžete gumu snadno stáhnout pomocí kreditní karty (a samozřejmě funguje i debetní). Poté je umyjte vodou a mýdlem a po uschnutí zase vraťte zpět. tohle je důsledná varianta, ale s menším rizikem natažení gumy, která pak nebude tak dokonale pasovat. V případě velkého násilí můžete prstenec i přetrhnout. To se mně nestalo, ale viděl jsem objektiv z druhé ruky, který je takto lehce poškozený – guma je opětovně slepená.

Objektiv se zašpiněným gumovým prstencem a tentýž objektiv s prstencem staženým a umytým.

Alternativou je pomocí vlhkého hadříku vyčistit prstence přímo na objektivu. Samozřejmě dávejte pozor, aby nezateklo dovnitř.

Špinavý senzor? Hlavně opatrně

Když se vám na fotce modré oblohy objeví malá tmavá kolečka, pravděpodobně za to může prach na senzoru.

Vady zaznamenáte zejména při focení s vyšším clonovým číslem. Pokud fotíte vždy na f/1.4, nejspíš si žádného problému ani nevšimnete. Naopak v krajinářské fotografii s clonou f/11 a vyšší budou nečistoty velmi dobře viditelné.

Jak tedy zjistíte, jak moc je senzor zaprášený? Nastavte vysokou clonu a vyfoťte nějakou jednobarevnou plochu. Například bílou zeď nebo bezmračnou oblohu. Vždy použijte trošku tmavší expozici a pokud možno také teleobjektiv. Oboje pomáhá tmavá kolečka zvýraznit.

Ideální je zároveň nastavit delší čas a pohybovat aparátem. Celý záběr se rozmaže a ostré zůstanou právě jen fleky.

Fotka zdi s výrazně přidaným kontrastem na počítači, který skvěle zviditelní špínu.
Canon 5D Mark III, Canon EF 24-70/2.8, 3.2 s, f/22, ISO 100, ohnisko 70 mm

Znečištěný senzor už je větší problém než šmouha na objektivu, prostý hadřík použít nelze. Naštěstí existuje několik řešení. Seznamte se s nimi od nejjednoduššího k nejsložitějšímu.

Vyzkoušejte automatické čištění senzoru

Mnoho fotoaparátů má funkci automatického čištění senzoru. Většinou funguje tak, že se rozvibruje senzor, což má setřást prach. Při čištění proto držte aparát otočený senzorem dolů. Pomůžete tím automatice k lepším výsledkům.

Automatické čištění snímače se buď spouští samo při zapnutí či vypnutí aparátu, nebo jej můžete kdykoliv vyvolat v menu. Je to tedy zdaleka nejjednodušší postup. Zkuste ho proto vždy jako první.

Manuální čištění senzoru: co je dobré vědět, než začnete

Když automatické čištění nestačí, přichází na řadu to ruční. Také to začíná v menu fotoaparátu. Podle typu foťáku totiž přístup k senzoru blokuje zrcátko a/nebo lamely závěrky. Při čištění fotoaparátu proto musíte v menu najít položku, která po aktivaci odklopí tyto prvky z cesty.

U některých fotoaparátů tuto funkci spustíte jen s baterií nabitou alespoň na 50 %. Aparát se tak chrání, protože při ztrátě energie se vše rychle vrací do původního stavu a při čištění by mohlo dojít k poškození. Konec čištění fotoaparátu pak oznámíte prostým vypnutím přístroje.

Menu, které dovoluje nastavit čištění senzoru. První položka je automatické čištění při zapnutí či vypnutí fotoaparátu, druhá je samočistící cyklus na vyžádání a poslední v nabídce je příprava pro manuální čistění snímače.

Abyste viděli, jestli se vám podařilo senzor vyčistit, vyfoťte ještě před čištěním čistou zeď. Stejný snímek pořiďte i po skončení práce. Snadno tak poznáte, jak se vám podařilo problém vyřešit.

Pokud chcete být precizní, použijte při čistění lupu, která se k tomuto účelu prodává s LED světly, takže do prostoru senzoru slušně vidíte. Není to ale nezbytná součást výbavy.

Lupa pro pohled do nitra fotoaparátu.

Foťák je samozřejmě potřeba čistit v co nejméně prašném prostoru. Někdy se doporučuje koupelna.

Při čištění fotoaparátu používejte balónek

Obyčejný prach můžete odfouknout. Jenže při fouknutí pusou dovnitř naprskáte horší nečistotu než tu, které se chcete zbavit. Proto se vyrábějí balónky, které dovnitř posílají jen čistý vzduch. Pořídit si můžete buď designový fotografický nebo obvykle levnější lékařský.

Protože jednoduchý balónek v principu nasaje okolní vzduch i s prachem, který pak posílá dál, existují také speciální verze. Tyto balónky nasávaný vzduch filtrují. Osobní zkušenost s tím nemám, určitě ale stojí za zkoušku.

Univerzální pomocník při čištění fotoaparátu – balónek z lékárny pro odstranění nepřilepených smítek.

Prach přitáhnete štětcem se statickou elektřinou

S čištěním snímače pomůže také jeden zajímavý vynález: štěteček s vestavěným motorkem. Dokáže chloupky roztočit, tím je nabije statickou elektřinou a navíc z nich setřese prach.

Štěteček s motorkem, který je právě aktivní.

Když se pak s vypnutým štětečkem dotknete snímače, nabité chloupky prach přitáhnou. Poté jej stačí vytáhnout a setřást prach mimo tělo fotoaparátu. Systém tak nefunguje jako běžný štěteček, proto po senzoru nedělejte nějaké silné tahy. Jakoukoliv špínu byste tím spíš rozetřeli.

Čištění senzoru usnadní rafinované razítko

Dobré reference jsou také na čištění pomocí gelového razítka. Při připlácnutí na senzor se k němu přilepí prach, který tak snadno odstraníte. K razítku se dodávají také papírky, na které po čištění prach otisknete a dál pak pokračujete s čistým razítkem.

Gelové razítko na čištění snímače. Foto: Eyelead

Jak na mokré čištění snímače

Zbývá nejdůslednější cesta – mokré čištění. Pomůže vám s ním set, ve kterém najdete:

  • plochou tyčinku,
  • speciální ubrousky
  • a roztok na čištění

Z ubrousku ustřihněte malý proužek, který připevníte na tyčinku. Kápněte na něj 1-2 kapky roztoku a přetřením senzoru odstraňte nečistoty. Pamatujte, že s jedním proužkem můžete udělat jen jeden pohyb tam a zpět. Pak musíte proužek vyměnit za nový. A nezapomeňte ho před druhým pokusem znovu zakápnout roztokem.

Sada roztoku, tyčinky a ubrousků, které se nastříhají na správnou velikost.

Ze svých zkušeností musím říct, že tento způsob čištění fotoaparátu přináší velmi dobré výsledky. Je ale potřeba udělat zhruba pět přejezdů tyčinkou. Úplně poprvé jsem navíc prvním přejezdem dostal na senzor víc prachu než z něj dostal. Počáteční pokusy tak byly trochu o nervy.

Musím vždy hned utíkat do servisu?

U některých nových zrcadlovek (například od Nikonu) je v ceně několik poukazů na čištění v servisu. V něm nepoužívají žádnou magii, ale postupy velmi podobné těm, které jsem popsal výše. Rozdíl je v tom, že za fotoaparát je zodpovědný někdo jiný.

Bohužel pokud nebydlíte poblíž servisu nebo operace neproběhne na počkání, musíte se smířit s dočasnou absencí fotoaparátu. Je proto dobré zkusit doma aspoň základní čištění.

Snažte se problémům předcházet

Nejlepší situace je, když se nečistoty na fotoaparát vůbec nedostanou. A nemusíte kvůli tomu hned nechávat přístroj v trezoru. Krytka na objektivu, který zrovna nepoužíváte, vyřeší mnohé.

Co se týče špíny na senzoru, dobrá prevence je vyměňovat objektivy v závětří a pokud možno s fotoaparátem otočeným dolů.

A když už se na fotku přece jen nějaký flíček promítne, většinou se ho snadno zbavíte retuší.

(Tento článek jsem napsal původně pro web milujemefotografii.cz.)

Published