How to shoot weddings?

Tips for the course of the day

This page is unfortunately only available in the Czech language.

(Tento článek jsem napsal původně pro server milujemefotografii.cz.)

Zachytit atmosféru svatebního dne tak, aby si ji novomanželé vybavili i po letech, to rozhodně není nic snadného. Jestliže se do podobného kolotoče hodláte sami vrhnout, přinášíme několik esenciálních rad, aby vaše snímky dopadly co nejlépe.

Tento článek navazuje na předešlý text o chybách svatebních fotografů. Nebudu zde opakovat stejné věci (i když jsou pořád platné), řešit nebudeme ani dilema, zda fotit svatby přátelům, či ne, ale zaměříme se na rámcový postup a popis těch nejdůležitějších kroků pro focení svateb obecně.

Co byste měli vědět do začátku

Spolupráci s novomanžely je dobré navázat co nejdříve před jejich slavnostním dnem. Ostatně přípravy na svatbu většinou probíhají většinou týdny, často až měsíce dopředu. Je jasné, že musíte vědět kdy a kde bude obřad probíhat, ale vyplatí se znát i další podrobnosti. Například jste-li pozváni také na slavnostní hostinu a následné veselí, doporučuji předem zjistit místo a nastudovat cestu. Svatební kolona se snadno trhá a nebylo by příjemné zůstat osamocený a bez informací (ani na to, že ostatní svatební hosté znají cestu, se nedá spoléhat).

Během celého dne je potřeba si udržovat optimismus a pozitivní přístup. I když by si ženich s nevěstou měli vše užívat, stále se vyskytují drobné organizační věci, které vyžadují jejich pozornost a mohou přinášet mírný stres. Přestože třeba nemůžete přímo pomoci, můžete nabídnout alespoň psychickou oporu a situaci se snažit s dávkou humoru odlehčit. Například skoro pokaždé nastávají všemožné časové skluzy – můžete tedy novomanžele uklidnit, že je to naprosto běžné a není vlastně třeba kam spěchat, když spolu stráví zbytek života.

Obvyklý průběh

Samozřejmostí je váš včasný příchod a pokud jdete přímo na obřad, tak nejlépe s odpovídající rezervou. Čas k dobru je na místě možné využít k obhlídce okolí. Jestliže danou lokalitu neznáte, můžete si vytipovat prostor vhodný k focení s novomanžely, případně místa, kde by šlo udělat skupinové foto.

Jestliže lokalitu a další podrobnosti znáte díky včasné domluvě dlouho před datem svatby, nic nebrání například tomu, udělat si výlet a terén zmapovat takto předstihem. I přesto je však dobré mít časovou rezervu a vše si ještě obhlédnout v daný den, zda nenastaly nějaké komplikace.

Typický průběh událostí je téměř vždy stejný, i když se u každé svatby více či méně liší a vaši klienti také mohou mít různá přání. Ráno a dopoledne se zařizují poslední přípravy před obřadem samotným. Nevěsta se podrobuje péči profesionální vizážistky a kadeřnice, jistou rituálnost v sobě má i nevěstino oblékání do svatebních šatů. Zvykem bývá, že se rodiny shromáždí v místě nevěstina bydliště, kam si před obřadem přijede ženich svou budoucí ženu vyzvednout a odtud vyjíždí celá svatební kolona za bujarého zvukového doprovodu klaksonů do místa konání obřadu. Nevěsta přijíždí v posledním vozidle a obvykle ji její otec pomáhá vystoupit z auta.

Detail připravené svatební kytice. Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 24–70 mm F2,8 USM, 1/320 s, F5,0, ISO 200, ohnisko 70 mm.
Detail připravené svatební kytice. Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 24–70 mm F2,8 USM, 1/320 s, F5,0, ISO 200, ohnisko 70 mm.

Obřad začíná vytvořením procesí ze všech svatebních hostů, které okázale vejde do svatební místnosti. V čele jde ženich s jeho matkou. Uvnitř všichni vytvoří špalír, kterým poté projde nevěsta s otcem a je předána do rukou ženicha. Následuje proslov oddávajícího, který je zakončen známým „ano“ u obou hlavních aktérů. Hned poté si oba vymění prstýnky a políbí se. Vše je potvrzeno podpisy do protokolu (oddávající, nevěsta, ženich, svědci, matrikářka). Nyní může buď proběhnout přípitek nebo se přímo novomanželé připraví ke gratulacím od všech hostů. Po blahopřáních opět projdou špalírem a opustí obřadní místnost.

Než se svatebčané rozutečou je vhodná chvíle zorganizovat fotografii všech přítomných a také rodinných a jiných skupinek. Obvykle následuje slavnostní svatební oběd (kde oba mladí dostanou polévku do společného talíře) a po něm si novomanžele lze „vypůjčit“ k pořízení aranžovaných portrétů jen jich samotných. Alternativou může být focení novomanželské dvojice hned po skupinovém focení a až potom oběd. Tady je potřeba zvážit otázku času.

V každém případě se vyplatí si na focení samotných novomanželů vyhradit tak hodinu času, to podle toho, jak jste s manželi dohodnutí, mají-li představu o vlastním focení, či jste předem domluveni na konkrétních aranžovaných snímcích, a vše tak může probíhat v rámci možností hladce a bez zdržení, odvisle od konkrétních prostorových a hlavně světelných podmínek. Večerní zábava už je volná, tedy i vaše působení už je spíše improvizované.

Příchod fotografa na svatbu a jeho odchod může být časově velmi různý. Někdy máte za úkol pokrýt celý den i s večerním veselím, jindy stačí jen obřad samotný, vše záleží na konkrétní domluvě a požadavcích novomanželů. Působení by měla odpovídat i cena, pro jejíž určení můžete například na webu srovnat svoji nabídku a kvalitu fotografií s ostatními fotografy ve vašem okolí. Promítnout by se zde měly nejen vaše zkušenosti, ale také to, zda finální verzi dodáte na DVD nebo ve vytištěné formě, případně vytvoříte svatební knihu apod.

Vhodné objektivy


Každý fotograf má svoji oblíbenou sadu objektivů, kterou s sebou nosí. Vše by sice šlo nafotit jediným standardním zoomem 24–70 mm se světelností F2,8 (vše přepočtené na 35 mm formát), ale je lepší pokrýt také portrétní ohnisko od 85 mm výše pro aranžované snímky, případně ultraširoká ohniska pod 20 mm pro efektní záběry v interiérech. Máte-li k dispozici více fotografických těl, můžete se spokojit jen s pevnými objektivy, které umožní mnohem více rozmazat pozadí a pracovat i ve velmi těžkých světelných podmínkách.

V případě, že máte tu možnost, můžete také na prvních svatbách brát jen zoomy, postupně zjistit, která ohniska nejvíce využíváte a pak podle toho vybrat pevné objektivy (nebo je zcela zavrhnout).

Pro inspiraci se můžete podívat na svatební sekci stránky ShotKit, věnovanou přehledu svatebního vybavení různých fotografů. Je tam krásně vidět, že každý má své preference a pro někoho je vítězná sada všemožných objektivů, blesků, světel a těžkého příslušenství, zatímco jiný se spokojí jen se dvěma těly a dvěma objektivy. Je to tedy vcelku individuální záležitost.

Fotografování svatebního obřadu

Zajímavým okamžikem jsou poslední chvíle před samotným obřadem, kdy se vyřizují poslední zákulisní formality, hosté se řadí do slavnostního dvojstupu a tak dále Tohoto okamžiku je možné využít a proniknout, samozřejmě po domluvě, do obřadní místnosti předem. Lze například vyfotit připravené prstýnky či další výzdobu. Předem je také dobré domluvit se s oddávajícím, odkud můžete později fotit a kam chodit nesmíte, abyste příliš nerušili.

Sami si budete muset najít vlastní míru asertivity během ceremonie. Jestliže se budete držet u stěn, zaručí vám to nenápadnost, ale také jen snímky z dálky. Pokud budete stát přímo před ceremoniářem, nejspíš jste moc drzí (ale budete mít jedinečné záběry). Pravda je tedy někde uprostřed.

Pořád slýchávám, jak je těžké zachytit polibek, protože jde jen o krátký okamžik, během kterého musí být fotograf připraven a rychle reagovat. To vše je pravda. Nicméně často se do situace vloží oddávající, když vidí, že jste zaváhali vy nebo polibek byl vskutku letmý a někdo jiný z hostů ho nestihl, tak jemně a vtipně nevěstu s ženichem upozorní, ať to zkusí ještě jednou pro fotografy. Rychlé reakce a připravenost jsou tedy na místě, ale není nutné se tohoto momentu obávat už týden předem.

Odchod špalírem z obřadu. Canon EOS 5D Mark III, Sigma 50 mm F1,4, 1/4000 s, F1,4, ISO 100.
Odchod špalírem z obřadu. Canon EOS 5D Mark III, Sigma 50 mm F1,4, 1/4000 s, F1,4, ISO 100.

Zdaleka není konec

Po skončení obřadu je možnost pořídit skupinové foto všech svatebčanů a také menších skupinek. Větší počty lidí (nad třicet) je těžké rozmístit tak, aby byli na fotografii všichni dobře vidět. Doporučuji proto využít buď schodiště, kde se rozmístí vedle sebe i nad sebe, nebo naopak pro sebe najděte vyšší bod a využijte pohledu shora. Menší rodinné skupinky je možné umístit kamkoliv, kde je nerušivé pozadí. Ve všech případech je výhodou pořídit vždy několik snímků pro případ, že by některý byl rozmazaný nebo někdo z portrétovaných mrkl.

Jestliže jste ještě nefotili aranžované fotografie s novomanžely, na webu je k nalezení spousta inspirace. Dál je to jen na vás a vašich improvizačních schopnostech, které musí vzít v úvahu lokalitu, počasí a požadavky fotografovaných.

S odvážnými novomanžely lze využít i riskantnější lokality. Canon EOS 5D Mark III, Canon 70–200 mm F2,8 IS II USM, 1/200 s, F2,8, ISO 100, ohnisko 75 mm.
S odvážnými novomanžely lze využít i riskantnější lokality. Canon EOS 5D Mark III, Canon 70–200 mm F2,8 IS II USM, 1/200 s, F2,8, ISO 100, ohnisko 75 mm.

Obrazové zachycení slavnostní hostiny a posléze i volné zábavy nepřináší nic revolučního, jen bych opět zdůraznil pozitivní přístup. Hosté se spíš uvolní s usměvavým fotografem než se zamračeným, který si jen něco brumlá pod vousy.

Závěrem bych také zdůraznil, že kromě nabízejících se motivů (situací) bývají fotogenické i detaily jako jsou květiny, prstýnky, výzdoba, účes nebo oblečení. I takovéto záběry později v galerii fotografií dokreslují celkovou svatební atmosféru.

Vše je ale vždy o zkušenostech. Jestliže si nejste jistí svým výkonem, nabízí se například možnost domluvit se s někým zkušenějším a fotit ve dvojici. Můžete si tak vše vyzkoušet „nanečisto“ a kolega získá pomocnou ruku navíc, pokud bude například v některých situacích potřebovat podržet odraznou desku. Když se navzájem nebudete plést do záběru, všichni budou spokojeni. Ať se vám daří!

Published