Photostory: Dances with Flashes

Description of one of my most unusual photoshoots (in Czech language).

Unfortunately, this post is in Czech language only.

Tento článek originálně vyšel na serveru milujemefotografii.cz:
https://www.milujemefotografii.cz/fotostory-tanec-s-blesky

Každé focení s modelkou či modelem se trochu odlišuje od všech předchozích. Cesta za jedním z mých nejzvláštnějších focení začala, když se mi emailem ozvala baletka, která chtěla nafotit baletní fotky, ať už v exteriéru nebo v interiéru. Po kratší debatě jsme zjistili, že žádný zajímavý interiér nemáme k dispozici, a tak jsme začali přemýšlet o exteriéru.

V Brně je spoustu zajímavých míst, která lze využít pro focení, a protentokrát vyhrál altánek pod Petrovem (katedrála sv. Petra a Pavla). Abychom si altán mohli libovolně nasvětlovat, dali jsme si sraz v podvečer a fotili jsme až za úplné tmy. To byl také důvod vzít si s sebou pomocníka. Přesun techniky bych zvládl sám, i když jsem na sraz přišel ověšený jako vánoční stromeček, ale hodil se mi strážce mého vybavení rozmístěného občas i docela daleko od místa, ze kterého jsem fotografoval.

Předem jsem si naplánoval několik fotek, které jsem chtěl zkusit vyfotit. Jedna z nich byla silueta baletky s duhovými kulisami v pozadí. Jen kvůli této fotce jsem s sebou nesl čtyři externí blesky s dálkovým odpalováním, každý s jiným barevným filtrem před výbojkou.

Rozmístění blesků (čtyř modelů Canon Speedlite 580 EX) zabralo několik pokusů a bylo potřeba u všech nastavit největší ohniskovou vzdálenost, aby se jejich světelné kužely vzájemně příliš nepřekrývaly. Nicméně po chvíli bylo vše připraveno. Větším problémem se ukázalo být ostření, protože jsem neměl nic, čím bych si přisvětloval, a v okolní tmě bylo přes hledáček velmi špatně vidět. Přes relativně velkou hloubku ostrosti bylo potřeba zaostření kontrolovat, takže jsem hodně času strávil používáním LiveView pro co nejvyšší ostrost.

Pozadí fotografované scény s rozmístěním čtyř blesků
Pozadí fotografované scény s rozmístěním čtyř blesků

Po celou dobu bylo zajímavé sledovat, jak se při každém záblesku na tisícinu sekundu v nočním parku rozzářila duha. Tohle zaujalo i lidi okolo nás, kterých tam bylo mnohem víc, než bych čekal. Byly to hlavně skupinky mladých lidí, které seděly v různé vzdálenosti kolem a nezávisle na nás se bavily. Celý večer nakonec proběhl v poklidné atmosféře a myslím, že jsme zapůsobili i na okolí. Nikdy předtím ani potom jsem neslyšel tolik náhodných kolemsedících se bavit o baletu a o focení.

Poslední drobný problém byl v tom, že na LCD foťáku jsem si nevšiml škaredých přepalů na některých místech, ale díky focení do RAWu jsem je naštěstí mohl opravit v počítači. Finální snímek je až dvacátý šestý pořízený s tímto nastavením. Předchozí pokusy padly hlavně na experimenty se zachycením pózy v pohybu, což se ale nakonec ukázalo být dost obtížné na načasování. Nejlépe tak nakonec vyšla až poslední, statická, fotka.

Finální snímek, Canon 5D Mark II, EF Canon 24–70 mm F2,8, 1/160 s, F7,1, ISO 400, ohnisko 48 mm, 4× Canon Speedlite 580 EX, 5× PocketWizard FlexTT5, PocketWizard AC3 ZoneController
Finální snímek, Canon 5D Mark II, EF Canon 24–70 mm F2,8, 1/160 s, F7,1, ISO 400, ohnisko 48 mm, 4× Canon Speedlite 580 EX, 5× PocketWizard FlexTT5, PocketWizard AC3 ZoneController
Published