Tuning fotoaparátu

Fotoaparáty jsou při prodeji připraveny k použití a lze s nimi hned po nabití bez problémů pořizovat snímky. Ale po čase zjistíte, že ne vše je ideální a pár detailů by bylo vhodné vylepšit. Podívejte se na pár tipů.

Pro mnoho ilustračních fotografií v minulých článcích jsem musel z mého fotoaparátu sundávat pár věcí, aby nestrhávaly pozornost. Tady je ale snímek mého přístroje v podobě, v jaké ho používám denně:

Vylepšení na mém fotoaparátu. (1) Destička na stativ, (2) Úchytka pro popruh, (3) Přesná matnice, (4) Rámeček pro hledáček na LCD, (5) Alternativní očnice, (6) Přelepené dioptrické kolečko, (7) Redukční kroužek, (8) Oprava gumového potahu
Vylepšení na mém fotoaparátu. (1) Destička na stativ, (2) Úchytka pro popruh, (3) Přesná matnice, (4) Rámeček pro hledáček na LCD, (5) Alternativní očnice, (6) Přelepené dioptrické kolečko, (7) Redukční kroužek, (8) Oprava gumového potahu

Postupně popíšu, co všechno jsem na něm změnil od továrního stavu:

1. Destička na stativ

Abych nemusel pořád šroubovat stativovou destičku, mám ji na fotoaparátu uchycenou pořád. U mě má navíc funkci úchytu na opasek, kam si můžu celý fotoaparát „přicvaknout“, abych měl volné ruce. Takových systémů je více, já používám konkrétně Capture Pro od firmy Peak Design – tady je video pro ilustraci.

Pokud často na stativu měníte různé části fototechniky, je výhodné pořídit i více destiček:

Jiná destička do stejného stativu, tentokrát na objektivu.
Jiná destička do stejného stativu, tentokrát na objektivu.

2. Úchytka pro popruh

Popruh na krk už mi zavazel, takže ho nepoužívám. Přesto když fotím někde ze skály, tak se o svoje vybavení bojím.

Řešením byl nakonec kompromis. Kulatý konec na úvodním snímku se v případě potřeby připevní k popruhu kolem zápěstí a fotoaparát už nemá šanci spadnout. Stejně rychle odepínatelný může být i popruh kolem krku, který jen bude mít i druhý kotvící bod na opačné straně.

Zápěstní popruh připevněný k fotoaparátu.
Zápěstní popruh připevněný k fotoaparátu.

3. Přesná matnice

Tato součástka je schovaná hluboko uvnitř těla. U zrcadlovek se ve skutečnosti nedíváme přímo skrz objektiv, ale obraz z objektivu se promítá na matnici a tu sledujeme v hledáčku.

Důvod výměny je ten, že zatímco standardní matnice je krásně světlá, nezobrazuje správnou hloubku ostrosti u velmi světelných objektivů se světelností zhruba f/2,5 a lepší. Přesnější matnice dokážou tuto hloubku ostrosti zobrazit za cenu, že při použití s objektivy o horší světelnosti (zhruba f/4 a horší) matnice ztmavne. Podrobněji a s ukázkami to mám rozepsané na svém blogu v samostatném článku.

Někdy speciální matnice dodává sám výrobce, jindy je lze pořídit od třetích firem. Výměnu si musíme provést sami. Postup obvykle není složitý, jen někdy vyžaduje pevnější nervy – pracujeme jen kousek od hlavního senzoru, který bychom neměli poškrábat.

4. Rámeček pro hledáček na LCD

Hledáček na LCD je výhodný, pokud chceme i v prudkém denním slunci zkoumat nafocené snímky:

Připevněný hledáček pro LCD.
Připevněný hledáček pro LCD.

Tmavé stěny hledáčku odstraní okolní osvětlení a záběry opravdu vyniknou. Pro fotografie krajin většinou stačí sledovat histogram, ale speciální hledáček se hodí ve chvíli, kdy například mícháte denní světlo a blesk a potřebujete přesně trefit jejich poměr.

Hledáček při focení zavazí, proto se obvykle houpe na krku a používá se až pro finální kontrolu fotek. V tu chvíli se pomocí magnetů přichytí ke kovovému rámečku, který musí být už předem nalepený kolem LCD.

5. Alternativní očnice

Na obrázcích je očnice od výrobce, protože lepší varianty kolidují právě s hledáčkem zmíněným výše. Dávám zde tedy ukázku, jak může vypadat jiná očnice:

Alternativní očnice.
Alternativní očnice.

Mnohem širší okraje blokují světlo a poskytují větší komfort zvlášť v přírodě, když do oka zboku svítí slunce.

6. Přelepené dioptrické kolečko

Kolečko pro nastavení dioptrické korekce hledáčku je skvělá věc, ale až příliš často se dokáže pootočit při vyndávání z brašny. Výsledkem je pak rozmazaný hledáček (byť fotky jsou v pořádku).

Aby se mi to nestávalo, je jednoduše přelepený bílou lepicí páskou. Na webu je možné najít i návody na jeho vyšroubování, ale tím vznikne díra, kterou se může do aparátu dostat vlhkost a prach.

7. Redukční kroužek

Není to věc, která by spadala čistě pod tuning, přesto ji raději zmíním. Na tomto objektivu mám nasazený takzvaný step-up ring, který ze závitu na konci objektivu o průměru 58 mm udělá 77 mm, takže filtry jsou větší než konec objektivu. Tato vychytávka mi pak dovolí používat stejné 77 mm filtry na všech objektivech a nemusím kupovat menší průměr. Pokud jej na objektivu budete mít nasazený permanentně, je nutné pamatovat i na pořízení nové krytky, protože stará už nebude pasovat.

Redukční kroužek a krytka.
Redukční kroužek a krytka.

Existují konverzní kroužky z libovolného průměru na jiný i obrácená varianta, tedy step-down ring, který naopak dovoluje použít menší filtry u většího objektivu, ale tímto kroužkem zastíníme část přední čočky, takže nejsou tak používané.

8. Oprava gumového potahu

U aktuálního fotoaparátu se mi stalo, že se po pár letech postupně odlepily všechny gumové polepy na těle. Mám už tedy v šuplíku připravené aršíky akrylového lepidla, a pokud se něco podobného stane, jsem připraven to rychle řešit.

Odlepující se guma.
Odlepující se guma.

Nějaké další tipy?

To byly všechny úpravy fotoaparátu, které běžně používám. Pokud máte nějaké další triky, budu rád, když se o ně podělíte v komentářích.

(Tento článek jsem napsal původně pro server milujemefotografii.cz)

Publikováno