Prodej fotek – deset dní na mikrofotobankách


Už nevím, jak mě napadlo zkoušet prodávat fotky touto cestou, ale každopádně testy už jsou téměř v plném proudu a tak se chci podělit o výsledky.

„Microstock“ aneb mikrofotobanky jsou servery, na kterých je možné prodávat svoji tvorbu. Oproti tradičním fotobankám se zde ceny fotek pohybují ne v řádů tisícu, ale spíše desítek korun. Díky tomu mají celou řadu odpůrců i příznivců. Autor z jedné prodané fotky dostane velmi malou částu, ale trik je v tom, že se těchto fotek prodá mnohem více.

Protože jednotlivé mikrofotobanky nevyžadují exkluzivní práva na fotky, je možné a výhodné zkoušet svoji tvorbu prodávat přes několik webů najednou.

Je dobré si uvědomit, co se na mikrofotobankám hlavně prodává – jsou to většinou ilustrativní obrázky jako například manažer v obleku nebo usměvavá telefonní operátorka. Takových zatím nemám moc, takže jsem vybíral hlavně ze svých fotek z cest a příležitostně nafoceného materiálu. Níže jsou shrnuté moje zkušenosti po prvních deseti dnech. Celková vydělaná částka je $10 za deset dní, ale vše z jedné banky – ShutterStocku. Ještě je brzo na nějaké závěry o ostatních.

NázevPřijato fotekSchvalováníPoznámky
ShutterStock22/27 (82 %)denMoje nejoblíbenější stránka, ve všech ohledech velmi dobrá. Jediná, která mně zatím vydělává. Záleží ovšem na fotkách – čtyřicet procent zisku mám ze dvou fotek, které se prodaly celkem sedmnáctkrát. Polovina fotek se neprodala ani jednou.
Fotolia2/13 (15 %)1-2 dnyNa mě hodně vybíravá banka. Odmítají spoustu fotek kvůli nízké kvalitě nebo protože jich už mají v dané kategorii dostatek.
Dreamstime13/23 (57 %)kolem týdneObčas je zahlcený server a nahrávání fotek je velmi pomalé. Naštěstí stačí počkat na dobu, kdy Amerika spí.
BigStockPhoto16/22 (73 %)pár dníSice je mezi velkými microstock servery, ale obecně nikomu příliš nevydělává. Ale proč to nezkusit…
iStockPhoto??Tato banka založila fenomén microstock. Registroval jsem se až později, takže teď jsem teprve ve fázi schvalování žádosti (už více než týden).
StockXpert??Relativně nový hráč. Zatím žádné zkušenosti, moje registrace se teprve schvaluje.

Existují i další fotobanky, zejména 123rf, ale nemusím to hned na začátku přehánět :) Ty v tabulce jsou momentálně největší a obvykle se jim říká „Big 6“.

Experimentálně jsem se ale přihlásil i na servery prodávající spíše umělecké obrázky, které si obvykle kupující chtějí pověsit na zeď. To je velký rozdíl oproti microstock bankám, kde jsou spíše ony ilustrativní obrázky. Dva vybrané „umělecké“ servery jsou RedBubble a ImageKind . Zatím tam ovšem nemám skoro nic na prodej.

Milionář ze mě asi nebude, ale je to zajímavé do toho pronikat. O dalších pokrocích dám vědět.

Publikováno