Přesná matnice pro Canon 5D Mark III

Proč a jak vyměnit? (Když to oficiálně nejde)

Zhruba půl roku už používám Canon 5D Mark III, což je v mnoha ohledech skvělý foťák. Má ale jednu závažnou chybu: Nelze u něj vyměnit standardně dodávanou matnici za jinou. Proč je to problém?

Standardní matnice vs. matnice s vysokou přesností

Jen pro upřesnění: Matnice je speciálně vyrobený kousek plastu (skla?), na který se u zrcadlovek promítá obraz, když zrcadlovka zrovna nefotí. V hledáčku tedy nesledujeme přímo scénu, ale její obraz promítnutý na matnici.

Standardní matnice je udělaná tak, aby byla velmi dobře použitelná i s objektivy se světelností F5,6 (i horší) a i při takovém použití poskytuje rozumně světlý obraz. Nevýhodou je, že u objektivů se světelností lepší než F2,8 nevidíme skutečnou hloubku ostrosti. I u objektivu 50/1,4 vidíme hloubku ostrosti odpovídající zhruba F2,5.

Naproti tomu matnice s vysokou přesností (high-precision matte) poskytuje náhled skutečné hloubky ostrosti, čímž se s ní mnohem lépe manuálně ostří a také jsou vidět případné chyby automatického ostření. Problémem jsou objektivy s horší světelností (F5,6 a hůř), protože u nich obraz velmi ztmavne a foťák je těžko k použití.

Pro ilustraci, tohle jsou fotky hledáčku Canon 5D Mark III s nasazeným objektivem Sigma 50/1,4 s originální matnicí a po přejetí myší s tou přesnější. V obou případech je zaostřeno na špičku kleští.

Pro případ, že by vám přejetí myší nefungovalo, zde je fotka hledáčku s přesnější matnicí:


Je vidět, že obraz se s přesnější matnicí směrem od místa zaostření mnohem rychleji rozmazává.

Problém u Canon 5D Mark III

Bohužel Canon se rozhodl, že u 5D Mark III nebude oficiálně podporovat výměnu matnice. Zatímco k 5D Mark II a spoustě nižších Canon APS-C foťáků je možné koupit několik alternativních matnic, o verzi později už k dispozici nejsou. Dostupné jsou zase až u modelu 1D X, ale ten je výrazně dražší.

Velký problém je to hlavně při použití objektivů bez autofocusu, které jinak než ručně zaostřit nejdou. Na webu je možné najít spoustu různých příspěvků do fór od lidí, kteří se právě kvůli této jediné vlastnosti zdráhají přejít na 5D Mark III.

Řešení

Naštěstí je několik firem, které vyrábějí alternativní matnice pro všemožné foťáky. Obvykle vezmou větší matnici z jiného modelu a upraví ji (na přesných strojích! :) ), aby se vešla do modelu jiného. Právě pro 5D Mark III ale dlouho žádná alternativa k dispozici nebyla. V tuto dobu už se ale prodává na webu FocusingScreen.com. Po dlouhé době čekání jsem zajásal a konečně objednal.

Dodání

Komunikace s firmou byla na velmi dobré úrovni a stejně tak dodání výrobku. Dva dny po odeslání, kdy byl balík se sledovacím kódem na cestě, přišel mail, že se omlouvají, ale asi do balíku zapomněli vložit gumové prsty pro instalaci – a posílají je v dalším balíčku. Na něj jsem ale už nečekal a při instalaci použil jednorázové gumové rukavice. Fungují stejně dobře a opravdu doporučuji něco z toho použít, protože případná nečistota se matnice odstraňuje špatně.

Opravdu mě potěšilo, že spolu s matnicí a kleštičkami se dodávají i plíšky pod matnici (tzv. shims nebo washers), které slouží k přesnému doladění vzdálenosti od zrcátka. Vzdálenost musí být identická jako od zrcátka k senzoru, aby ostření pomocí matnice dávalo na senzoru identický výsledek. Zde záleží na zlomcích milimetru, což je už mimo výrobní tolerance, takže se používají ony plíšky. Tato praxe je běžná, při montáži jsem našel už v originálním foťáku dva podobné plíšky od Canonu.

Mít další shims je výhoda, protože mají různou tloušťku a při problémech je možné je využít. Už předtím jsem vyměňoval matnice u jiných foťáků a tehdy jsem je kupoval od Katz Eye. Ti ale shims s matnicí nedodávají a v jednom případě bych je rozhodně využil – v tu chvíli jsem je ale neměl a protože se velice těžko shánějí, měl jsem matnici o velmi drobný kousek posunutou.

Tady je obsah doručeného balíčku, shims jsou vpravo:

focus3

Instalace

Podle návodu na webu výrobce je hotovo ani ne za pět minut.

Měl jsem už trochu zkušeností, protože jsem identickým postupem vyměňoval matnici u Canon 7D, kde je jinak také oficiálně nevýměnná.

Čas by protáhla instalace právě oněch plíšků, ale naštěstí jsem žádný nepotřeboval. Jinak by ale bývalo potřeba několikrát vyzkoušet ostření, odšroubovat, vytáhnout matnici, změnit počet shims, zašroubovat a znovu zkusit.

Výsledek

S výsledkem jsem velmi spokojený. Změnu v hledáčku je vidět na začátku článku. Nyní už je možné velice přesně ostřit ručně a nespoléhat jen na autofocus.

Pro zajímavost jsem porovnával matnici 5D Mark III a 5D Mark II, protože před získáním této nové jsem uvažoval o prohození matnice z vedlejšího modelu a doufání, že budou dost podobné. To se ale nepotvrdilo, matnice mají různě umístěné výstupky a přesahy, takže výměna pravděpodobně není možná.

Na konec jen ukázka matnic zleva postupně 40D (asi), 5D Mark II and 5D Mark III. Kromě odlišností na krajích je vidět i poměr velikosti APS-C a Fullframe, což odpovídá velikostem snímačů:

focus4

Doufám, že jsem vám pomohl při rozhodování a nebo alespoň ukázal, jak je matnice důležitá při focení.

Publikováno