Kde prodávat své fotky a kde to nemá cenu?
V minulém příspěvku jsem zrecenzoval velkou čtyřku, ale průběžně se objevují další fotobanky, z nichž některé se už dobře etablovaly. Zde jsou mé zkušenosti, tentokrát už píšu spíš jen zajímavosti:
123rf
123rf (one-two-three royalty-free) je jedna z mých oblíbených. První rok slabá, ale teď už je rovnocenná s Dreamstime. Tedy je mimochodem vidět, jak důležité je vytrvat a nevzdat se.
Moji přízeň si ale 123rf získala procesem nahrávání. Stačí jen poslat na FTP a … zkontrolovat, že se nahrálo, to je vše! Žádné kategorie! Samozřejmě, pokud jsou na snímcích lidé, musíte stejně jako na ostatních přes web přiřadit ke snímkům Model release (smlouvy s modely/modelkami). Celkově ale minimum ztráveného času, takže pokud máte stejně fotky připravené pro jiné fotobanky, můžete je nahrát sem prakticky bez přemýšlení a bez časových nákladů.
Opět mé info: 360 prodaných licencí za cca dva a čtvrt roku po průměrných $0.72/licence.
Na 100 % doporučuji. Registrovat se můžete zde.
CanStockPhoto
(Hlavní stránka CanStockPhoto)
Výdělky menší – za rok a půl 88 prodejů po průměrně $1.08. Ale jinak velmi snadný upload, žádná ztráta času s kategoriemi, není proč to nezkusit. Registrace je zde.
Depositphotos
(Hlavní stránka Depositphotos)
Za asi třičtvrtě roku 100 prodejů po $0.60, to není zlé. Kategorie pro soubory tu sice jsou, ale jen obecné a práce s nimi je velmi rychlá, takže opět žádný stres s přidáváním snímků. Opět doporučuji, přihlásit se můžete zde.
BigStockPhoto
(Hlavní stránka BigStockPhoto)
Kdysi patřila mezi největší agentury (tehdy se mluvilo skupině Big 6 a ne o dnešní Big 4). Prodejů jsem měl vždy málo a stále se to zhoršuje. Za čtyři roky jsem prodal jen 52 licencí (po $1.04)! Poslední dobou se už nahrávání moc nevěnuji, i když se upload zjednodušil a je snadný. Sice jsou zde kategorie, ale systém se je poměrně úspěšně snaží uhodnout. Nemůžu příliš doporučit, ale pokud chcete zkusit, jestli právě Vaše fotky se nebudou prodávat, můžete se regitrovat zde.
Photodune
Jedna ze stránek impéria Envato. Pod jeho hlavičkou je provozováno několik dalších webů pro prodej videa, audia, ilustrací, šablon a teď i fotek. Za asi třičtvrtě roku jsem tu měl 24 prodejů po $0.97, což není strhující číslo, ale je tu potenciál do budoucna. Tato fotobanka je mladá, zatím kolem 1,5 roku, ale Envato by mohlo mít dostatečnou sílu na přilákání zákazníků. Registrovat se můžete zde.
Crestock
Zkoušel jsem, ale po uploadu 18 fotek (15 přijatých) mně to naprosto přestalo bavit. Extrémně pomalé schvalování v řádu kolem měsíce i déle (všude jinde obvykle dny až týden). Navíc později zavedli limit klíčových slov na 35, což je velký problém. Ve všech ostatních fotobankách je standardem limit 50, takže když si připravíte klíčová slova pro fotky, všude je můžete nahrát, jen zde musíte ještě pečlivě vybrat a smazat 15 slov.
Zbytečná práce.
StockXpert
Bývala slušná, ale před pár lety byla koupena iStockPhoto a teď už není v provozu. Její fotky ale nezmizely a prodávají na ThinkStock (taky vlastněné iStockPhoto), takže staří přispěvatelé z ní mají malý profit. Nové fotky už nahrát nelze a osobně plánuji po dosažení nejbližší výplaty smazat všechny fotky.
Stocksy
Tohle je zatím neexistující fotobanka, ale možná budoucí hvězda. Bruce Livingstone, tvůrce microstock boomu (založil iStockPhoto, který už ale dávno prodal) nedávno ohlásil tvorbu nové, férové, fotobanky a tou je právě Stocksy. Zatím je ve stádiu příprav a jen se spekuluje, o co vlastně půjde.
Další
Zde jsou popsané mé zkušenosti, ale fotobank existuje mnohem více. Možná ještě budu zkoušet upload do dalších, tak případně dám vědět, jak to jde a do které další se vyplatí investovat čas a energii.
Pokračováním série je článek s tipy pro focení, úpravu a management fotek na fotobankách.
Je možné také přejít na přehled všech mých článků týkajících se fotobank.