Ateliérová a exteriérová fotografie – focení pro nekomerční použití


Pro více ukázek vyberte některou z jednotlivých galerií v menu nahoře.

Vaše fotky samozřejmě standardně NEJSOU zveřejněny. Všechny fotky na těchto stránkách i jinde jsou publikovány výhradně se souhlasem modelek/modelů.

Dárkové poukazy k dispozici, včetně elegantní krabičky.
Více informací zde.

Image

Zde je orientační ceník pro oblíbené balíčky služeb pro focení v ateliéru.

Vždy hned po focení dostanete všechny nafocené záběry a to v maximální velikosti.

Bez vizážistky S vizážistkou Doba focení Záběrů Fotek k úpravě
Fototest 900 Kč 1 600 Kč 1 hod. 60 až 120 0
Mini 1 500 Kč 2 200 Kč 1 hod. 60 až 120 4
Standard 2 600 Kč 3 300 Kč 2 hod. 100 až 180 7
Exclusive 3 700 Kč 4 400 Kč 3 hod. 170 až 350 13

Úpravou se myslí profesionální retuš pleti, opravy pozadí, barevné korekce a podobně. Nejedná se o výměny pozadí a náročnější úpravy, jaké můžete najít v galerii Fotomanipulace. Vždy lze upravit i další fotky po 200 Kč/foto.

Je možné zajistit služby vizážistky, která Vám na začátku focení vytvoří fotomake-up podle Vaší představy a provede základní úpravu vlasů (natočení apod.). Pokud chcete jen vizáž bez úpravy vlasů, je cena o 200 Kč nižší než uvedená v tabulce.

Při rezevaci vybírám zálohu 400 Kč splatnou na účet (případně 200 Kč, pokud jde o focení bez vizážistky). Záloha bude samozřejmě odečtena z ceny focení. Při zrušení nebo přesunutí focení alespoň 24 hodin předem je záloha vratná. Pokud dojde ke zrušení méně než 24 hodin předem nebo na focení nepřijdete, záloha propadá.

Poznámka: Větší psi a zvířata nesmí do ateliéru, jejich drápy poškozují podlahu.

Rezervace focení v ateliéru (Spáčilova 40, Brno)

(Tučné položky s hvězdičkou je potřeba vyplnit)
(Nejčastěji v horizontu zhruba jednoho týdne.
Pro dřívější termín raději zavolejte.)
Vybraný balíček (pro nekomerční použití fotek) *
< Prosím vyberte z možností >
< Prosím vyberte z možností >
[900 Kč] Fototest - 1 hodina focení, jen fotky bez úprav
[1 500 Kč] Mini - 1 hodina focení, úprava 4 fotek
[2 600 Kč] Standard - 2 hodiny focení, úprava 7 fotek
[3 700 Kč] Exclusive - 3 hodiny focení, úprava 13 fotek
[? Kč] Něco jiného - popište prosím v poznámce níže
Vždy dostanete všechny nafocené (neupravené) fotky.
Zajistit vizáž? *
< Prosím vyberte z možností >
< Prosím vyberte z možností >
[0 Kč] Bez vizáže
[500 Kč] S vizáží, bez úpravy vlasů
[700 Kč] S vizáží i s úpravou vlasů
Odesílám...
Nastala chyba, zkuste to prosím znovu.
ABC
Odeslat rezervaci

Chcete se podívat na video z focení? Tady je:

Často kladené dotazy

Nemám zkušenosti s focením, vadí to?

Vůbec ne, je to naprosto běžné! Zkušenosti pomáhají, ale i při prvním focení vznikají velmi dobré fotky. Během focení Vám budu dávat tipy, jak vylepšit aktuální pózu a podobně.

Špatných fotek se nebojte, nepovedené záběry jsou běžné i u zkušených modelek. Díky digitální technice navíc pokažená fotka není žádná potíž – výsledek okamžitě vidíme a můžeme ho hned vylepšit!

Jak focení probíhá?

Obvykle se celé focení skládá z těchto kroků:

 • Domluva: Formulářem výše, telefonem (736 674 957) nebo e-mailem (vit@pastel.cz). Ujasníme čas, místo a Vaše požadavky, můžeme rámcově probrat styl focení a vhodné rekvizity. Nebojte se mně poslat Vaši oblíbenou fotku nebo fotky, které jste viděla na internetu, ať už z mé tvorby nebo z cizí.
 • Sraz: Ateliér je na adrese Spáčilova 40, Brno-Černovice (mapa). Pokud budeme fotit venku, domluvíme se podle konkrétní situace.
 • Styl fotek: Před focením si ještě konkrétněji ujasníme, jaký styl budeme fotit. I když během focení často přichází nové nápady a dochází k úpravám plánu, je dobré mít počáteční představu.
 • Vizáž: Pokud ji máme domluvenou, přijde vizážistka, která Vás nalíčí podle Vašich požadavků, případně provede úpravu vlasů. Počítejte s tím, že líčení protáhne dobu focení o cca 30 minut a úprava vlasů o dalších 30. Vizáž vydrží celé focení, takže vizážistka poté odchází.
 • Samotné focení: V ateliéru je možné vytvořit několik různých scén, ať už na „nekonečném“ pozadí (bílém, černém, šedém – nebo i barevně nasvíceném) nebo na pohovce/posteli a apod. Vzhled všeho lze výrazně měnit úpravou nasvětlení a volbou záběru. Skvělá fotka se obvykle nepodaří napoprvé, proto se různě zkouší a vylepšuje jak póza nebo výraz obličeje, tak i třeba nasvětlení scény. Až je fotek dostatek, je čas na změnu scény, osvětlení a/nebo šatů. Samozřejmě vše je podřízeno Vašemu vkusu – každému se líbí něco jiného. Fotky průběžně ukazuji a konzultuji další možnosti.
 • Předání fotek: Obvykle je posílám ke stažení po internetu, ale není problém si donést flash disk nebo to vyřešit jinak. Dojde také k předání faktury a tím je část v ateliéru u konce.
 • Doma: si můžete fotky prohlédnout a vybrat ty, které mám upravit. Nemusíte spěchat, do druhého dne to rozhodně být nemusí. Po měsíci se ale raději připomenu mailem 🙂
 • Až budete mít vybráno: Pošlete čísla vybraných fotek na úpravu, obvykle e-mailem. Fotky mám také, takže není nutné mně posílat celé obrázky. Můžete mně dát i pokyny k úpravám (někdo má třeba oblíbené černobílé fotky atd.)
 • Úprava fotek: Tato část zabere nějaký čas, řádově počítejte pár dní. Každou fotce se věnuji zvlášť a snažím se ji co nejvíce zlepšit.
 • Odeslání upravených fotek: Probíhá obvykle po internetu – e-mailem dostanete odkaz na fotky ke stažení. Nikdo jiný se k fotkám nedostane. Po stažení zkontrolujete, jestli je vše v pořádku.
 • Jsme u konce: Doufám, že vše proběhlo podle Vašich představ a těším se pokud možno zase na viděnou!

Jaké (a kolik) oblečení s sebou ?

Obvykle se za jednu hodinu stihnou využít 2 až 4 různé sady oblečení. Není problém více nebo méně, ale nad pět se asi stihnout nedá.

Obecně je dobré mít aspoň na některé fotky boty s vyšším podpatkem. Boty opticky prodlužují nohy a nutí modelku stát s prohnutými zády, což působí elegantně.

Dále záleží na typu fotek, které chcete fotit, např.:

 • Portrétní fotky jsou lepší s tričkem/košilí/šaty se zakrytými rameny, aby ramena na fotce nestrhávala pozornost.
 • Módní fotky chtějí elegantní oblečení, hodit se může i barevně sladěná kabelka nebo jiný doplněk.
 • Glamour se obvykle fotí v prádle, šperky jako doplněk mohou být efektní.
 • Akty zase mohou využít šperky, rukavičky, klobouk, všelijaké neobvyklé doplňky a rekvizity a může se hodit se i župan – viz sekce o aktech níže.

Každopádně vše výše berte jako inspiraci a ne jako nutnost, se vším se dá improvizovat!

Jak je to s vizáží / úpravou vlasů?

Profesionální vizáž pro focení je jiná než která se běžně používá, zejména je výraznější (protože fotografická světla ji na fotkách zjemní). Vizážistka nemusí být u focení vždy, ale její práce je schopna zvýšit „efektnost“ výsledné fotografie o další stupeň. Pokud budeme využívat jejich služeb, přijďte pokud možno nenalíčená. V případě, že se budou upravovat i vlasy, je dobré nemýt vlasy v den focení.

Vizáž zabere asi půl hodiny, připadná úprava vlasů pak další půlhodinu. (To je čas navíc k času focení, který je uveden v tabulce nahoře.) Vizážistka Vás upraví před focením a během focení už k dispozici nebude, líčení obvykle bez problémů vydrží.

Kdy se fotí?

Prakticky kdykoliv! Spousta lidí chodí do práce, takže se můžeme domluvit na později odpoledne, večer nebo i o víkendech. Pokud ale máte čas přes všední den je větší šance na výběr volného termínu.

Jak dlouho dopředu se objednává?

Záleží na aktuální vytíženosti. Domluva týden dopředu je bez problémů prakticky v kteroukoliv roční dobu. Obecně je dobré se domluvit alespoň tři dny předem, abych měl čas zajistit vizážistku. (Pokud se potřebujete domluvit rychleji, bývá to také možné, ale raději zavolejte místo mailování.)

Jak velké fotky získám z focení?

Používám profesionální zrcadlovky Canon 5D Mark IV a 5D Mark III, které mají 30 a 22 megapixelů, a k nim vynikající objektivy. Všechy fotky z focení i příslušný počet upravených fotek dostanete v maximální možné velikosti. U upravených fotek se občas pro lepší kompozici použije menší ořez, ale výsledek je téměř vždy větší než zhruba 3000 x 5000 pixelů. V praxi je tato velikost vhodná pro tisk téměř na libovolný formát, protože u větších tisků se pozorovatel stejně dívá z větší dálky. Při tisku do formátu A2 (cca 60 x 40 cm) jsou i zblízka jednotlivé body prakticky nerozlišitelné – vychází zde přes 200 DPI, tj. více než 200 bodů na palec. Běžný monitor má pod 100 DPI.

Jak vypadá retuš fotek z ateliéru?

Retuší prošly všechny fotky, které jsou v galeriích na těchto stránkách. Jedná se zejména o korekce pleti, jako je odstranění nedokonalostí pleti , zjemnění, redukce něžádoucích stínů apod., dále je zde rozjasnění očí, bělení zubů, lokální doostření/rozmazání, ořez fotky, opravy a dotvoření papírového pozadí za modelkou (někdy jsou vidět zlomy nebo pozadí nepokrývá celou fotku), menší opravy nasvětlení a další.

Tímto vznikne jakýsi základ, který pak dále upravuji barevným „stylováním“ (např. převedením do černobílé, rozzářené světlé, staré, dramatické, …). Různým fotkám sluší něco jiného. Protože některé úpravy mohou být dosti dramatické a každý člověk má jiný vkus, snažím se udělat ještě alternativní nastylování, takže z jedné fotky obvykle obdržíte dvě verze.

Toto vše se tedy počítá do běžné retuše. Naopak sem nepatří složité úpravy jako je výměna pozadí a obecně skládání více fotek dohromady – tyto úpravy obvykle vyžadují vytvořit obrys kolem vkládané fotky, což je časově náročná práce.

Níže je pro ukázku srovnání někokolika fotek v originále a potom s běžnou retuší.

srovnani1

srovnani2

Jak tedy vypadá pokročilá retuš/fotomanipulace?

Ukázky pokročilé retuše jsou tady: Galerie pokročilé retuše a fotomanipulací.

Tyto fotky také dělám na zakázku, ale jsou složitější než běžná retuš a každá je jiná, takže jejich cena se odvíjí od konkrétního zadání – kontaktujte mě se svojí představou, abych Vám mohl udělat kalkulaci.

Platí se změna scény/fotografického pozadí?

Neplatí. Až Vás přestane bavit aktuální scéna, změníme ji na jinou. K dispozici jsou papírová „nekonečná“ pozadí ve třech základních barvách (bílá, černá, šedá), která se navíc dají barevně nasvítit. Dále je možné fotit na rozkládací pohovce/posteli, s pozadím ve stylu japonského paravánu nebo i u obyčejné bílé zdi – nasvícená bude vypadat úplně jinak.

Změna pozadí zabere cca 3-5 minut, protože se musí kromě změny scény také jinak rozestavět světla a nastavit jejich výkony.

Loading...